Месечна архива: октобар 2016

Мајкрософт догађај

Категорија : Вести

Мајкрософт се враћа у Њујорк како би данас, 26. октобра у 16 часова по нашем времену, одржао нови посебан догађај. Иако је Мајкрософт одржао сличан догађај прошле године у октобру, ове године се очекује знатно мање хардвера а много више тема где ће у центру пажње бити 3Д и креативност.

http://www.srpskacafe.com/wp-content/uploads/2016/05/1022_Microsoft.jpg

Ипак, очекује нас Сурфејс ол-ин-ван рачунар као и детаљи о надоградњама Виндовса 10. Мајкрософт-ов велики фокус на овом догађају ће бити Виндовс 10 а следеће године се очекују две велике надоградње,  прва  вероватно већ у марту. Мање смо од шест месеци удаљени од доласка Редстоне 2 надоградње, па очекујемо да Мајкрософт пружи значајан број нових информација.

Поред тога, видећемо Сурфејс ол-ин-ван ПЦ за који до сада познате информације говоре да ће се звати Сурфејс Студио. Иако Мајкрософт обично објављује таблет уређаје и лаптопове под Сурфејс брендом, овај пут нас очекује ол-ин-ван уређај. Рачунар би требао да има велики дисплеј од 24 или 27 инча осетљив на додир, уз подршку за паметну оловку.

“Будите спремни да будете креативни” поручио је најављујући овај догађај Мајкрософт-ов потпредседник на Твитер-у. Та креативност би у великој мери могла да се односи на екран осетљив на додир и подршку за оловку новог уређаја. Мајкрософт би такође требао да представи и Сурфејс прибор међу којима су тастатура и миш.

Креативност ће се ипак проширити и изван хардвера јер нас очекује нова Мајкрософт Пеинт апликација. Нећемо видети нову верзију ХолоЛенс контролера, а исто тако се не очекује да видимо Мајкрософт Банд 3, Сурфејс Фон, Сурфејс Про 5 или Сурфејс Бук 2.


Гугл нас још више прати

Категорија : Вести

Иако нуди неке заиста одличне алате бесплатно, Гугл већ дуже време прилично озбиљно нарушава приватност корисника. Ситуација је управо постала још гора, јер нова полиса о приватности Даблклик услуге (приказивање огласа) дозвољава компанији Гугл да идентификује и прати кориснике, односно њихове онлајн навике.

Промена полисе није сакривена, али није ни посебно наглашена. Иако је Гугл 2007. године, приликом куповине компаније Даблклик, обећао да неће пратити онлајн навике корисника без њиховог имплицитног пристанка, нова полиса је то променила. Корисници су пристали на нова правила прихваћајући позив да “омогуће неке нове карактеристике Гугл корисничког налога”, пошто нико не чита дугачке документе као што су “Правила кориштења” и слично.

Добра вест у свему овоме је да можете искључити ово праћење у опцијама налога.

Извор: ИТ вести


АИ препознаје говор као човек…али замало

Категорија : Вести

Мајкрософт-ово одељење за препознавање говора на најновијим тестовима постигао је необично добре резултате. Њихова неуронска мрежа је имала исти проценат грешака као и професионални преводиоци.

Проценат грешака је износио 5,9% и за људе и за АИ, што је први такав случај у људској историји. Занимљиво је да су се грешке појављивале на истим деловима људске конверзације која се претварала у текст. Углавном се радило о погрешно интерпретираним замуцкивањима, те избацивању енглеског “И”.

Овакви неуронске мреже би могле јако олакшати живот глувонемим особама, а Мајкрософт их највише развија како би њихов дигитални асистент Кортана био што бољи у препознавању гласовних наредби.

Ипак, из Мајкрософт-а наглашавају како ће проћи још доста времена до примене овог система у реалном животу. Наиме, велики проблем представља позадинска бука, те распознавање различитих особа у међусобном разговору.


Стигао Убунту 16.10

Категорија : Вести

Након ЛТС верзије 16.04, Каноникал је на тржиште избацио Убунту Линукс 16.10, који носи кодно имеЈакети Јак (изворно: Yakkety Yak). Уз излазак главне варијанте, расположиве су и друге подваријанте ове Линукс дистрибуције, које су у различитим односима са основном верзијом и компанијом Каноникал. Тако у новој верзији постоје Убунту ГНОМЕ, Убунту МАТЕ, Кубунту, Иксубунту, Лубунту, Убунту Студио и Убунту Кyлин.

Што се главних новости тиче, Јунити 8 се још увек не испоручује као главни десктоп, али га је могуће испробати. Ова верзија Јунити десктоп окружења још је у раној фази развоја, па је још увек само за тестирање, а никако за коришћење као главно десктоп окружење. Оно што се може видети је занимљиво, али се још увек тек назире шта би тачно Јунити 8 требао да донесе својим корисницима.

Најважнија промена је свакако нови Кернел верзије 4.8 који доноси приличан број промена које утичу на брзину, стабилност и енергетску ефикасност. Кернел сада подржава оверклоковање АМД графичких картица, подржана је Енвидија Паскал архитектура кроз Ноувеау драјвер, а на списку новоподржаних уређаја је Разпбери Пи 3, па чак и Мајкрософт Сурфејс 3.

Остатак промена углавном се тиче мањих поправки, па је ово издање Убунту Линукс-а изашло без веће галаме, чак и уз превиеw Јунити 8 десктопа.

Због тога су више пажње привукле подверзије као што су Убунту МАТЕ и Кубунту. Овај први је донео најсвежије издање МАТЕ окружења које је у потпуности пребачено на ГТК 3. Кубунту, пак, доноси КДЕ 5.7.5 и гомилу нових верзија за ово окружење које у новијим издањима заиста плени пажњу малом потрошњом ресурса и обиљем могућности.


Гугл уводи проверу вести

Категорија : Вести

Гугл Њуз већ сада означава неке од топ тема на својим страницама одређеним ознакама, али ускоро долази посебна ознака за оне вести које су прошле проверу чињеница.

Ова ознака зваће се Факт чек, те ће помоћи корисницима у тражењу веродостојних вести на жељену тему.

Гугл  је на свом блогу написао: “тражићемо и адресе које следе општеприхваћене критеријуме за проверу чињеница, а издавачи који желе да им се новости појаве с том ознаком мораће користити одговарајући маркап.”

Гугл Њуз ће самостално вршити проверу, а помагаће му и schema.org ClaimReview.

Иако постоји могућност манипулације, Гугл  упозорава да ће све оне који неће следити њихов правилник уклонити из те ознаке, а можда и комплетну страницу из Гугл  Њуз-а.

Прва тестирања ове нове функције обавиће се у САД-у и Уједињеном Краљевству, на веб и мобилним издањима.


Погледајте изглед прве веб странице

Категорија : Вести

Јесте ли се икада запитали како је изгледала прва веб страница у историји интернета, и чему је служила?

Foto: Screenshot

Први wеб сајт на свету је креирао Британац Тим Бернерс-Ли. Он је изумео “WWW” систем који омогућава повезивање, сортирање и прегледање свих врста информација.

Направљена је 1990. године у лабораторији Европске организације за нуклеарно истраживање (ЦЕРН).

Kада је Бернерс-Ли направио прву wеб страницу, “интернет” је био група статичких докумената које су углавном користиле обрамбене структуре и академске институције.

Његов предлог је требало да омогући лако претраживање и дељење електронских докумената.

“Било је фрустрирајуће то што су се различите информације налазиле на различитим компјутерима и морали сте се увек и изнова пријављивати да бисте им приступили. Питао сам се зар не постоји други начин повезивања и дељења информација, неки имагинарни систем који их све повезује. И тако је настала прва интернет страница”, каже Бернерс-Ли.

Оригиналну копију првог сајта на свету можете погледати ОВДЕ.

Пре тога нуди се могућност одабира четири линка који воде на различите делове странице, а то погледајте ОВДЕ.

Извор: Б92


Самсунг би могао да произведе две различите верзије Галаксија С8

Категорија : Вести

Kомпанија Самсунг је већ дуже време у центру пажње због скандала са Галаксијем Нот 7, чија је производња прекинута, а сада се појављују нове спекулације о Галаксију С8.

Самсунг планира да се веома брзо вратити на врх, па наводно жели да произведе две различите, али и веома моћне верзије Галаксија С8 и на такав начин конкурише Еплу.

Foto: Screenshot / ilustracija

Галакси С8 ће се на тржишту појавити у две верзије, од којих ће једна имати 5,1-инчни, а друга 5,5-инчним екран, као што је случај с Галаксијем С7 и Галаксијем С7 Еџ, али ће овај пут обе верзије имати закривљени екран.

Ове гласине се подударају с ранијим извештајима да Самсунг уводи закривљене екране у комплетну понуду смартфона, а 5,5-инчни уређај ће имати две задње камере.

Kада је реч о спецификацијама, 5,1-инчни уређај ће имати екран са QХД резолуцијом, док ће 5,5-инчни смартфон поседовати импресивни 4K екран.

Поједине верзије Галаксија С8 ће користити процесор Снапдрагон 830, док ће се у друге уграђивати Ексинос 8895.

Нови телефони требало би да буду представљени у фебруару следеће године.

Извор: Б92