Потребно одредити стратешке циљеве у ИТ заједници

Потребно одредити стратешке циљеве у ИТ заједници

Категорија : Вести

framecrvena-jabuka

Једна од ствари коју би можда могли да урадимо као ИТ заједница је да одредимо који су нам стратешки циљеви и да можда креирамо више кадрова у областима које ће бити просперитетне у наредних 10 или 20 година”, навео је Божиновић гостујући у Дневнику РТС-а.

Истакао је да је компанија “Фрејм” глобална компанија са партнерима широм света и да је устаљена пракса у последњих пет или десет година да компаније које настану на разним местима некако заврше са својим главним одељењем у Калифорнији.

“Разлог за то је велика концентрација квалитетних људи са искуством који су већ урадили сличну ствар”, рекао је Божиновић.

Додаје да се тренутно налазимо у процесу праве револуције.

“Првих 20-25 година ИТ-а су се компаније организовале да користе рачунаре на нама свима познат начин. Свако има рачунар, свако има лаптоп. Сад долази до неке следеће итераиције свега тога и то су клауд технологије. Тренутно, било шта што има везе са клаудом, инжињер за инфраструктуру, бекенд инжењер, неко ко се бави обрадом података на великој скали може да буде сигурљан да ће имати квалитетан посао у наредних пар деценија”, истиче Божиновић.

Верује да нама не фале само ИТ програмери већ сматра да би ИТ требало да постане нормалан део живота за све људе.

“Било да се радо о јавној управи, куповини… Ту постоји потреба за људима који довољно разумеју ИТ али сами не програмирају. У стању су да те производе подржавају и објашњавају како они раде неким другим људима који су за то мање склони”, каже Божиновић и додаје да би информатика требало у школама да се учи од првог разреда основне школе.

“Фрејм” је компанија која омогућава да сав софтвер који је у последњих 15 или 20 година био коришћен на рачунарима пређе у клауд и да може да се користи са било којег рачунара, истовремено с неког таблета или телефона.

“Тренутно смо у фази преласка на неку другу ИТ револуцију у којој се сви ти сервиси преласком у клауд много лакше дистрибуирају и компаније које их користе постају продуктивније”, истиче Божиновић.

Наводи да компанија има одељак у Србији са тимомо од укупно 45 људи. Како је рекао, на нивоу Управног одбора је донета одлука да се значајно повећа инвестиција у Србији.

“У следећих 18 месеци очекујемо да запослимо педесетак стручњака. То би били програмери али истовремено људи који би се бавили производом и подршком корисника”, каже Божиновић.

Извор: РТС


Оставите коментар